Autorzy - TO-POLSKI TARNÓW. Moje lata '90

Przejdź do treści
topolski_top
 
PAWEŁ TOPOLSKI
Rocznik 1971. Od początku lat 90. fotoreporter tarnowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”, współpracownik nieistniejącego już dziennika „Czas Krakowski” oraz nadal funkcjonujących na rynku wydawnictw: „Dziennik Polski” i „Tygodnik Galicyjski TEMI”. Z uwagi na specyfikę pracy dziennika był świadkiem wielu różnych wydarzeń ze świata polityki, kultury, życia społecznego. Z aparatem fotograficznym i pracą fotoreportera związał się tuż po ukończeniu szkoły średniej. Współpracował z Ośrodkiem Teatru „Warsztatowa” oraz Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Oprócz fotografii teatralnej i reportażowej zajmuje się uprawianiem fotografii portretowej oraz lotniczej. Jest autorem wielu ciekawych zdjęć panoramicznych miasta Tarnowa, które ilustrowały szereg tarnowskich wydawnictw. Współpracuje z Urzędem Miasta Tarnowa, dla którego tworzy dokumentacje fotograficzną życia miasta od 2003 roku, dostępną na portalu tarnow.pl. Dokumentował najważniejsze festiwale kulturalne i ich znakomitych gości, jak choćby Tarnowska Nagroda Filmowa, Talia, Art. Fest. Zdjęcia jego autorstwa ozdabiają strony i profile społecznościowe wielu tarnowskich instytucji kultury. Obecnie także współpracownik Polskiej Agencji Prasowej i Radia Kraków. Niestrudzony dokumentalista, cierpliwy i uważny obserwator z łatwością wychwytujący konteksty ale także ciekawie i umiejętnie je tworzący.

Outsider. Z jednej strony pracujący dla wielu, a z drugiej – poza związkami, stowarzyszeniami, konkursami, wystawami. Uczestniczył wprawdzie w kilku projektach zbiorowych dotyczących życia Tarnowa oraz kilku wystawach indywidualnych, ale to nie z tego go znamy i nie za to cenimy. Być może to zasługa profesji, jaką uprawia (dzienniki już odeszły w niepamięć, choć zostały portale internetowe), być może zbieg innych okoliczności, ale na pewno talent i cierpliwość uczyniły go kronikarzem miasta przełomu XX i XXI w. Brzmi to wprawdzie bardzo patetycznie i Paweł dziwnie się z tym czuje, ale dzięki jego zdjęciom możemy pamiętać Tarnów dłużej, dokładniej, głębiej. Możemy, tak jak podczas tej wystawy, odtworzyć to, co już dawno zostało zmienione, zobaczyć tych, którzy już dawno odeszli – dzięki niemu, bo zawsze był tam, gdzie powinien; w porę zmienił obiektyw, nacisnął spust migawki. Zdjęcia z lotu balonem na długo przed pojawieniem się dronów nadal pozostają niezwykłym materiałem historycznym i już na zawsze ilustrowaną historią Tarnowa. Topol to kolega wszystkich, jednak mało znany większości z nas. Nasze spotkania są zwykle krótkie, były jak mignięcie flesza, ale jakże owocne, jak opowieść o życiu pewnego miasta. Paweł Topolski, znawca teatru, miłośnik pięknych kobiet, fan muzyki techno oraz historii najnowszej. Ciekawe, czy potwierdzi, że także dzięki niemu wiemy o niej więcej?
/Tomasz Kapturkiewicz/


PIOTR FILIP
Absolwent Wydziału Filozoficzno – Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziennikarz, współpracownik redakcji radiowych i prasowych.
2010-2011 specjalista ds. rekrutacji, szkoleń i promocji (Projekt POKL „MOWES Małopolskie Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej, na rzecz wzmocnienia potencjału i rozwoju ES w regionie”,
2007-2008 rzecznik prasowy – kierownik Kancelarii Prezydenta Miasta Tarnowa,
2002-2007 dziennikarz Galicyjski Tygodnik Informacyjny TEMI,
2002-2003 zastępca redaktora naczelnego Galicyjski Tygodnik Informacyjny TEMI,
1995-2002 naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa, współtwórca m.in. Festiwalu Komedii „Talia” i dyrektor festiwalu w latach
1998-2002 oraz 1993-1994 dziennikarz gazety „Czas Krakowski", współpraca z redakcjami Radia „MAKS”, Tarnowskiej Telewizji Kablowej, „Dziennika Polskiego” i „Gazety Wyborczej”. Współtwórca tarnowskiego miesięcznika „Pogoń”.
1990 Ośrodek Teatru „Warsztatowa” w Tarnowie,
1988-1990 Zarząd Wojewódzki Towarzystwa Kultury Teatralnej w Tarnowie, aktualnie członek zarządu Fundacji im. Hetmana Jana Tarnowskiego.

Autor książek:
Z tarczą i na tarczy. 95 lat „Tarnovii” 1909 – 2004 (Tarnów 2004), 35 lat działalności OBR SM w Tarnowie (Tarnów 2006), Poczet burmistrzów Tarnowa (Tarnów 2010), 100 lat komunikacji miejskiej w Tarnowie (Tarnów 2011), Eugeniusz Kwiatkowski. Chemik, polityk, menedżer (Kraków 2012), Zeszyt niepodległości (Tarnów 2013)

Współautor filmów (m.in.):
Tarnów. Droga do niepodległości (konsultacja merytoryczna, 2008), Największa tarnowska tajemnica (2011), Gmina Borzęcin (2011), Święto Łopołki (2011), Szczepanów. Sanktuarium patrona Polski (2011), My dla nich... oni dla nas... (2012).AUTORZY I WYKONAWCY WYSTAWY
Organizator wystawy: Tarnowskie Centrum Kultury - Instytucja Kultury Miasta Tarnowa
Autor fotografii: Paweł Topolski
Narracja: Piotr Filip
Autorzy tekstów: Piotr Filip i Tomasz Kapturkiewicz

Selekcja fotografii: Anna Grygiel, Tomasz Kapturkiewicz, Artur Janus, Marcin Dąbek, Dominik Fitrzyk
Montaż: Sebastian Szafarz, Tomasz Kapturkiewicz
Aranżacja wystawy: Marcin Dąbek
Projekty graficzne: Marcin Dąbek
Fotografia na plakacie (zdjęcie główne): Anna Mazanek

Piosenki wykorzystane w pokazach:
ZIYO "Graffiti" / słowa:  Jerzy Durał, muzyka: ZIYO
ZIYO "Nr 1" / muzyka: ZIYO
AYA RL "Ulica" / słowa: Paweł Kukiz, muzyka: Paweł Kukiz, Jarosław Lach, Igor Czerniawski
Obywatel GC "Nie pytaj o Polskę" / słowa: Grzegorz Ciechowski, muzyka: Grzegorz Ciechowski
Przeboje Socjalizmu - Do Roboty / słowa: Stanisław Ryszard Dobrowolski, muzyka: Władysław Szpilman
Yiddish Mazurka - Giora Feidman / muzyka: Giora Feidman

Nagrania audio: RPM Studio (Lektorzy: Monika Faron - Miśtak, Jerzy Jankowski)
Wydruki fotografii: Bodoni Reklama wizualna
Fotografie na wystawie wykonane w latach: 1991-2000
Rok produkcji wystawy: 2020
Data otwarcia wystawy: 18 września 2020 r.
Czas trwania wystawy: 19.09 – 28.11.2020 r.
Organizator i producent wystawy: Tarnowskie Centrum Kultury - Instytucja Kultury Miasta Tarnowa | 2020
Wszystkie użyte na stronie materiały są chronione prawami autorskimi i należą do ich autorów.
www.tck.pl

Wróć do spisu treści